Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00988/
 : Röportaj No:155 | 29
''ASLINDA İÇTEN İÇE HİPPİYİZ!''

Bu seneki Unirock'ta festivalin en iyi performanslarından birini sergileyen Kreator'dan Mille ile sahneye çıkmadan hemen önce görüştük.

KREATOR
KREATOR

Önceki albümünüz "Enemy of God" gelmiş geçmiş en çok satan Kreator albümüydü. "Hordes of Chaos" nasıl gidiyor?
Çok iyi. Çıkalı bir yıl kadar oldu, tepkiler çok olumlu. Çok fazla insan hayal kırıklığına uğramamıştır umarım. (Gülüyor...)
Albümü canlı kaydetmeye nasıl karar verdiniz?
Farklı stüdyo düzenlemelerinde farklı albümler kaydettik. Bu sefer de olabileceklerin en iyisindeydik. Bizim için bir nevi meydan okumaydı. Farklı bir duygu yakaladık. Bunu albümde de duyabilirsiniz; daha enerjik daha çiğ ama iyi yönde. Baştan savma değil ama daha rahatlamış; bilmem anlatabiliyor muyum?
Evet. "Renewal", "Outcast", "Endorama" gibi deneysel albümleriniz oldu. İlerde de böyle albümleriniz olabilir mi, yoksa buradan sonra düz metal çizgisinde mi ilerleyeceksiniz?
Bence o saydığın albümler de tam birer metal albümü. O albümler "dogma" albümlerdi. Bu albümleri kaydederken, mesela "Outcast" zamanında albümde solo gitar istemediğimize karar verdik. "Endorama" için de "Haydi gerçekten melodik bir Kreator albümü kaydedelim!" dedik. Bir yöne gitmek istediğimizde o, grubun yüzlerinden biridir, tek bir tarafıdır. Bunları da yapmış olduk. Şimdi, yeni albümde ve bence "Violent Revolution" ve "Enemy of God"da da eski usul Kreator müziğinin yanı sıra "Endorama", "Outcast" ve hatta "Renewal"daki etkileşimleri duyabilirsiniz. İlerde bir diğer dogma albüm kaydetmek istersem bu solo bir kayıt olur ama onu da yapmaya zamanım yok. Belki bir gün...
Thrash Amerika da doğdu ama...
İngiltere'de.
İngiltere mi? Venom, Tank falan bunlardan mı bahsediyoruz?
Bence öyle. Gerçi Venom kendisini black metal olarak tanımlıyordur herhalde. Bence o zamanlar ne çaldıklarının tam farkında değildiler. Ben derim ki Raven, Iron Maiden'ın ilk zamanları, ilk albümü. Benim görüşüme göre thrash metal böyle doğmuştur.
TÜRKİYE TECRÜBELERİ
Bugün bir dedikodu duyduk, bir diğer Türk festivali sizi çağırmış ama onlara artık Türkiye’ye gelmeyeceğinizi söylemişsiniz. Neresi?
Ankara.

Türkiye’ye gelmeyeceğinizi söylemişsiniz ama şimdi buradasınız ve onlar da bu duruma sinirlenmişler. Doğru mu bunlar?
Geçmişte kötü tecrübelerimiz oldu.

İzmir konserinden bahsediyoruz herhalde?
Evet. Türkiye’ye gelmek istiyoruz ama profesyonel insanlarla çalışmak da istiyoruz. Uni-Rock Festivali’nin organizatörleri çok ama çok profesyoneller. Mesele bu. Biz hayranlarımız için çalıyoruz. Bir konser varsa bundan bütün hayranlarımızın haberlerinin olmasını isteriz, herkesin orada olmasını ve % 150’lik bir Kreator performansı sergilemek isteriz. Bu garanti değilse, gelmeyiz. Orta halli bir konser vermektense hiç vermeyiz. Bilmem anlatabiliyor muyum? İzmir konserini bu yüzden iptal ettik, çünkü tehlikeliydi. Düştü düşecek bir ışık askısı (spotların üzerine asldığı metal iskele) vardı. İnsanlar tehlikedeydi. Eğer çalsaydık hayranlarımızın yaralanma riski vardı. Bunu istemeyiz. Biz hayranlarımızın çok iyi vakit geçirmelerini ve çok iyi bir konser izlemelerini istiyoruz, bu yüzden de çalışacağımız insanlar konusunda seçiciyiz. Yoksa Türkiye’ye gelmeyi çok seviyoruz.

İlginç. Soru şuydu, Amerika'nın dışında bu kadar başarılı thrash grubu çıkaran tek ülke Almanya. Neden Almanya? Neden İsveç değil, İngiltere değil de Almanya?
Çok iyi İsveç thrash grupları var, çok iyi İngiliz gruplar var...
Ama büyük isimler Almanya'dan.
Evet. Venom'un çıkışıyla Almanya'da oluşan ortamda kendi tarzlarını yaratan pek çok grup oldu. Başlangıçta bunlardan çok vardı. Belki o yüzden insanlar Almanya'yı thrash metal ile özdeşleştiriyorlar. Almanya'dan çıkmış iyi melodik metal grupları da var.
Almanya dışında Kreator'un en popüler olduğu ülkeler hangileri?
Söylemesi zor. Gidebildiğimiz ülkeler arasında güzel bir dengemiz var; gezegenin her yerine gidebiliyoruz ki, bu çoğu grup için nadir bir şeydir. Bu konuda gerçekten ayrıcalıklıyız. Gittiğimiz her ülkeden keyif alıyorum. Türkiye'ye tekrar geldiğimize sevindim, çünkü biliyorsun buraya pek sık gelemiyoruz. Biliyorum ki buradaki seyirci çok ama çok vahşi ve metale aç. Tok değiller, şımarmış değiller, bu da iyi bir şey.
Bu gece İstanbul'da bir diğer büyük festival var (Rock'n Coke) ve seyircinin büyük bölümü Kreator için burada.
Bu güzel; bunu hak ediyorlar.
"Hordes of Chaos" un kapağına ve sözlerine baktığımızda politik duyarlılığınızı koruduğunuzu görüyor ve günümüzün "kutsal" savaşlarından rahatsız olduğunuzu görüyorum.
Benim açımdan konu kutsal savaşlar değil. Ben savaşların nedenlerini umursamıyorum. Ana neden para ve bununla ilgili olarak din tabii ki. Bence bu saçmalık. Ben çocukken, yeni bir nesil büyürken, bir değişim olacağını bekliyordum. Olmadı. İnsanlar hala savaşıyor, silahlar üretiyor, savaş söz konusu olduğunda hala dev bir ekonomi mevcut. Savaş ticarettir; başka bir şey değil. Savaşlarda ölen insanların % 99'unun kendi inançları için öldüğünü düşünmüyorum. Başka insanların inançları için ölüyorlar. Başka insanların yararı için ölüyorlar; o da para, ticaret. Bunlar beyni yıkanmış insanlar. Ölmeleri için oraya gönderiliyorlar ve ölüyorlar. Bu bir trajedi. Diğer taraftan, biraz felsefeye gireceğim, biz hayvanız. İçimizde diğer hayvanları öldürmek için bir dürtü, bir güdü var. Belki bunun da savaşların hala var olmalarıyla alakası var. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra başka savaş olmaması gerekiyordu, çünkü insanlar bunun nasıl bir şey olduğunu gördüler. Belgeleriyle ortada, televizyonda, internette var. Neye yolaçtığını görüyorsun: işkence, acı ve dehşet. Ama insanlar hala savaşıyor.
Kreator duruma insani açıdan baklıyor diye anlıyorum; savaşan tarafların kim olduklarını umursamıyorsunuz.
Bir ideolojimiz yok ama eğer olsaydı, derim ki aslında içten içe hippiyiz. İnsanın değişebileme özelliği olduğuna inanıyorum. Ve değişimin bir parçası olabileceğimi umuyorum. Umarım olabilirim.
Turnedeyken şarkı yazıyor musunuz, yoksa besteler evde mi yapılıyor?
Turnedeyken fikirler biriktirirm ama beste yapmam. Zor olurdu. İsterim ama olmuyor.
Röportaj: Özgür Öğret

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.