OBITUARY  : Röportaj No:159 | 30
''DÜNYA GİTGİDE DAHA KÖTÜ BİR YER OLUYOR!''

Yeni albümleri ''Darkest Day''i geçtiğimiz aylarda yayınlayan death metal'in efsanevi grubu, liderleri John Tardy'nin Headbang'e özel açıklamalarıyla huzurlarınızda...

OBITUARY
OBITUARY

SLM, NBR, ASL
John Tardy ilginç adam. Hayatı boyunca müzikten başka bir şeyle uğraşmamış olmasına rağmen, hala müziği “o kadar da” ciddiye almıyor. Mesela yeni albümlerinin ismini neden “Darkest Day” koyduklarını soruyorum; “Sadece bir isim işte. Arkasında büyük anlamlar yok. Cool bir şarkı ismiydi, biz de albüm ismi yaptık.” diyor. Rahatlığa bakar mısınız :) Bu tarz bir rahatlık Slayer’da Tom Araya’da vardır mesela. Kerry King’dir orada olayları açıklığa kavuşturan. Obituary’de sanırım bu kişi, John’un davulcu kardeşi Donald. John’un kayıt aşamasına dair söylediklerine geçelim: “Son birkaç yılda, her zamankinden çok daha fazla kayıt yaptık diyebilirim. Bunun 2 sebebi vardı. Birincisi, kendi stüdyomuzu kurduk ve her şey inanılmaz kolaylaştı. İkincisi, yaptığımız müzikten her zamankinden daha çok zevk alıyoruz.” Ama son birkaç albümleri bence vasatı geçmiyor bir türlü. Devam ediyor; “Her zaman; fazla değişmek ile yeterince değişmemek arasında bir çizgi vardır. O çizgiden sapmamaya çalışıyoruz.” Grup, albüm kartonetlerine şarkı sözlerini yazmaması ve John Tardy’nin de konserlerde sözleri söylemek yerine genelde sadece brutal sesler çıkardığı eleştirileriyle anılmıştı bir dönem. Şimdiki durumu şöyle açıklıyor kendisi; “Şarkı sözü yazma konusunda her albümde kendimi geliştirdiğimi görüyorum. Şarkı sözlerini artık daha çok önemsiyorum sanırım. Mesela Tardy Brothers’ın albümünde yazdığım sözler daha belirgindi. Ama Obituary’de hala bazı şeyleri dinleyicilerin hayal gücüne bırakıyoruz. Tabii hala vokalin ortaya çıkardığı sound’un, söylediği şeylerden daha önemli olduğunu düşünüyorum.” Obituary, kariyeri boyunca dünyadaki savaşlardan, yıkımlardan, çevre felaketlerinden falan bahseden karamsar yapıda bir grup olmuştur. Tardy hala karamsar; “Değişen bir şey yok, savaşlar, ekonomik krizler, çevre katliamları, psikolojik buhranlar… Aynı hataları yapmaya devam ediyoruz ve dünya gitgide daha kötü bir yer oluyor!”

JOHN TARDY'NİN...
En sevdiği gruplar:
Venom, Celtic Frost, Slayer, Possessed

Favori vokalisti:
Jon Oliva (Savatage, Trans-Siberian Orchestra, Jon Oliva's Pain)

Gelecekten beklentisi:
Obituary ile müzik yapıp, turneye çıkıp, eğlenmeye devam etmek.

SORU CEVAP:

Rock & metal dinlemeye ilk başladığında seni bu müziği yapmaya iten neydi?
Savatage ve Nasty Savage elemanları ile aynı mahallede büyüdüm ben. Onların müzisyenliğe ilgilerini görünce, ben de heves ettim. Bizim ilk provalarımızı yapmamıza destek verdiler. Beni bu müzikle onlar tanıştırdı. İlk Venom, Slayer ve Celtic Frost plaklarını onlardan ödünç almıştım.
Obituary'nin en iyi tarafı nedir sence?
Orijinallik. Bir şarkı çalmaya başladığında, o şarkının Obituary'e ait olup olmadığını hemen anlarsınız. Orijinallik bence tüm gruplar için en önemli şeydir ve çalışarak elde edilemez.
BOMBA!...
Türkiye hakkında ne bildiğini sormam üzerine; “Ne zaman orada çalsak, harika konserler veriyoruz, Türkiye çok güzel...” falan dedi baba. Kafa olmuş pırıl pırıl :)

(NOT: Obituary, bugüne kadar Türkiye’de hiç konser vermedi.)

Kardeşin Donald ile kurduğun ve geçtiğimiz nisan ayında ilk albümünü de yayınladığınız Tardy Brothers hakkındaki görüşlerin...
Bu, Donald ile uzun zamandır düşündüğümüz bir şeydi ancak kendi stüdyomuzu yarattıktan sonra zaman ayırabildik. Obituary'de grubun kimyası gereği ortaya koyamayacağımız bazı farklı tarzları denedik. Benzerlikler tabii ki var ama bazı Obituary hayranlarının kesinlikle sevmeyeceği bölümler de var. Tardy Brothers daha esnek bir müzikal anlayışa sahip.
Röporaj: Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.