TARJA TURUNEN  : Röportaj No:160 | 30
METAL DİVASI İSTANBUL'DA!

Nightwish'in unutulmaz sesi, gotik metal'in en karizmatik vokalisti, metal divası Tarja Turunen 8 Ekim'de gerçekleşecek olan İstanbul konserinden önce Headbang'e konuştu...

TARJA TURUNEN
TARJA TURUNEN

Trakya’da ve İstanbul’da etkisini gösteren yoğun yağmur ve fırtına sebebiyle yaşanan felaketi, tam da dergi ofisimizin bulunduğu Hürriyet binasının konuşlandığı Basın Ekspres Yolu’nun göle dönüşünü ve yaşanan trajediyi görmüş olmalısınız… İşte o gün sabah 11’de Tarja Turunen’i röportaj için aramam gerekiyordu. Hiçbir şeyden habersiz servise bindim ve kendimi bir felaket filminin içinde buldum.(uzaktan da olsa) Hürriyet’e giden diğer servisler yarı yoldan dönerken bizim servis inat etti, arka yollardan bir şekilde gecikmeli olarak 12’de dergiye vardım ve Tarja’nın aramamı beklediği Universal ofisini aradım. (Siz okurlarımız için hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz edebiyatı yaptım yine:P)

Kusura bakma, burada fırtına vardı, geç kaldım... Gelelim senin fırtınana... (Tarja'nın Türkiye'yi de kapsayan turnesinin adı "Final Storm" ya, öyle bir geçiş... )
Önemli değil Doğu, geçmiş olsun. Evet, bu "My Winter Storm"dan sonra çıktığım turnenin son ayağı, o yüzden çok heyecanlıyım. Hırvatistan ve Türkiye gibi ülkelere ilk defa gidecek olmam da heyecanımı arttırıyor.
Neler bekliyorsun bu konserden?
Davulcum Mike Terrena (Not: Yngwie Malmsteen'in davulcusu iken gelmiş olabilir...) çok büyük bir İstanbul hayranı, bana sürekli "Mutlaka görmelisin!" diyordu, bu konser fırsatı çıkınca çok sevindim. Tarihi ve mimari olarak gezilmesi gereken bir şehir olduğunu biliyorum. Ama maalesef programa göre şehri gezmem için yeterince zamanım yok, en azından gittiğimde kitaplar alıp, bir dahaki gelişimde doğru düzgün gezebilirim İstanbul'u.
Çok uzun zaman boyunca bir grupla dünyayı gezdin, şimdi ise tek başına yürüyorsun...
Yaşadığım onca şeyden ve çok yoğun geçen ilk albümün yaratılış aşamasından sonra solo olarak yanımda çok iyi müzisyenlerle birlikte tura çıktığımda buna inanamamıştım. Gerçekten bu oluyor mu diye soruyordum kendime. Eski Nightwish hayranlarını ve beni yeni tanıyan insanları karşımda görmek beni çok mutlu etmişti.
Sizi 2002'de Wacken'da Nightwish'le izlemiştim ve o konseri hiç unutamam. Işık şovu, sound, sahne... Her şey büyüleyici idi. Peki bir Tarja konseri ile bir Nightwish konseri arasındaki farklar nelerdir?
Benim konserlerim sadece bir heavy metal konserinden ibaret değil, orada bir solo sanatçı olarak sahne alıyorum ve kendi müziğimi yansıtıyorum. Nightwish bir metal grubu, büyük bir grup ve büyük bir şov sergiliyorlar. Ben ise çok iyi bir grubu bir araya getirdim ve teknik olarak da her seferinde geliştiriyoruz şovumuzu. Ama kariyerimin başındayım sonuçta. Umarım geleceğim de olur:) Ne olacağını asla bilemezsiniz. Şovlarımda eskiden olduğu gibi kıyafet değiştiriyorum, bundan hiç vazgeçmeyeceğim. Güzel, atmosferik ve farklı ruh hallerine geçişler yaptığım bir konser tasarlıyoruz. Akustik bir bölüm bile olacak, tek başıma piyano çaldığım bir şarkı da olabilir.
Kulağa çok güzel geliyor. Peki hangi Nightwish şarkılarını söyleyeceksin?
Sana bunu asla söylemem Doğu, sürprizi bozmayalım!:) İpucu verebilirim. Aslında sürekli değişiyor, bazen grubun daha önce hiç çalmadığı şarkılardan çalabiliyorum, bazen de klasiklerden...
İlk albümdeki 'I Walk Alone' şarkısını, hastası olduğumuz vokalist Jorn Lande cover'ladı, dinledin mi, ne düşünüyorsun?
Evet, çok beğendim, onur duydum. Duyar duymaz grup elemanlarıma yolladım. Jorn'a da e-mail attım. O da bana yanıt verdi, "Bir gün beraber söylemeliyiz bunu!" diye.
Gerçekten mükemmel bir birliktelik olur. Jorn 2000'lerin en iyi erkek sesi, sen de 2000'lerin en iyi kadın sesisin, gerçekten düşünür müsünüz böyle bir düet?
Jorn'un sesine her zaman hayranlık duymuşumdur. Sesinin rengini çok beğenirim. Aslında daha bugün bir düet için vokalist düşünüyorduk... Evet ya, neden olmasın?! :) Eğer o da ilgilenirse...
Yeni albümünün beste çalışmaları tamamlanmadan albümün başlığını açıkladın; "What Lies Beneath". Bu ismin hikayesi nedir?
Bu tanım birçok anlama çekilebilecek zenginlikte. Sanatta ve hayatta karşılaştığınız şeylerin aslında göründüğü gibi olmadığı, altında birçok başka anlamların yattığını söyleyebiliriz. Ayrıca bazı kültürlerin diğer uzak kültürler hakkında onları tanımadan geliştirdikleri önyargılara da değinebiliriz. Mesela ben son bir senedir Arjantin'de Buenos Aires'te yaşıyorum. (Not: Kocası Marcelo Arjantinli bir iş adamı.) Şu an turne için memleketim Finlandiya'dayım ve buradaki insanlar orası için çok iyi düşünceler beslemiyorlar. Oysa bilmedikleri, görmedikleri bir yer orası. Bu önyargı uzun zamandır kafayı taktığım bir konu.
Yeni şarkılar hangi yönde gidiyor?
Müziğimi sadece heavy metal olarak sınırlandırmıyorum ama metal'in varlığını yadsıyamam. Metal, klasik müzik ve film müziğinin birleştiği bir yoldan ilerliyorum.
Bu defa da ilk albümü kotaran ünlü prodüktör Daniel Presley ile mi çalışacaksın?
Hayır, bu defa heavy metal dünyasından, rock eksenli bir prodüktörle çalışmayı planlıyorum.
DÜETLER, ZİYARETLER VS...
• Alman grup Schiller’ın ‘Tired of Being Alone’ isimli şarkısı konuk olarak katıldığı onlarca şarkının arasından en çok sevdiği. Sebebi ise şarkının yazımına ve vokal melodilerine katkıda bulunmuş olması.

• Biraz da biz ekleyelim: Yarı Alman yarı Türk sanatçı Martin Kesici ile yaptığı bir single var, değişik bir çalışma:)

• Nuclear Blast’ın 20.yıl kutlama albümü “Into the Light” için seslendirdiği ‘In the Picture’ hayli güçlü bir şarkı.

• “My Winter Storm” albümüne koymadığı şarkılardan ve remixlerden oluşan “The Seer” E.P.sinde heavy metal’in gerçek kraliçesi Doro Pesch ile düet yaptığı ‘The Seer’ isimli şarkı mevcut.

• Ayrıca Beto Vazquez Infinity’nin albümünde beş şarkıda ve Rata Blanca’nın albümünde üç şarkıda Tarja’nın sihirli sesini duyabilirsiniz.

İlk albüm metal fan'larınız tarafından biraz eleştirilmişti, kısık gitar sound'u özellikle...
İlk albümden daha sert olacağı kesin ama ben kendimi bir metal şarkıcısı olarak görmüyorum, ben aynı zamanda filarmoni orkestraları ile, opera korolarıyla da konserlere çıkan bir sanatçıyım, bu yönüm ile metal'i dengelemeye çalışıp bu iki dünyadan atmosferik ve güzel bir müzik üretmeye çalışıyorum. Yeniliğe de açığım, çok farklı şeyler deneyebiliriz yeni albümde.
Gotik metal dünyasının tanrıçası olarak yeni kuşaktan beğendiğin vokalistler var mı?
Bunu söyleyebilecek durumda olduğumu sanmıyorum çünkü pek yeni müzikler dinleyip keşfetmeye vakit bulamıyorum. Müzik dinlemeye fırsat bulduğum tek yer arabam. Bu da çok üzücü tabii. Ben Nightwish ile başladığımda ortalıkta hiç kız yoktu neredeyse. Etrafına ve piyasaya baktığında birkaç örnek dışında sadece erkekler vardı. Şimdi ise durum değişti. Geçen bir festivale katıldım, izlediğim her grupta illa ki bir kadın solist vardı. O yüzden bu kadar yeni yüz arasından bir tane isim vermem çok zor.
Peki Anette Olzon'a ne dersin?
Hadi ama adamım! Bunun hakkında yorum yapması gereken son kişiyim:)
Pekala sana sorulan en rahatsız edici Nightwish sorusu hangisi? Yoksa biraz önce sorduğum muydu?:)
Çok var! En komiği şu; (Röportajcının sesini taklit ederek...) Ne zaman Nightwish'e geri döneceksiniz? :)))
Peki Nightwish'le yaşadığınız en mutlu anınız ve en üzgün anınızı sorsam?
Nightwish'le yaşadığım tek bir mutlu an değil de, birçok andan bahsedebilirim. Özellikle 2002-2003'de sesimin nihayet çok zorlanmadan Nightwish müziğini kaldırabildiğini fark ettiğim dönemde bir vokal sanatçısı olarak çok mutlu olmuştum. Artık o şarkıları söylemek için kendimi zorlamama, ekstra çaba harcamama gerek kalmamıştı. Bu benim için büyük bir keşif ve tatmindi. En üzücü an ise her şeyin bittiği an ve o anın yaşanış biçimiydi...
Röportaj: Doğu Yücel

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.